Legitimerad sfi-lärare

Plats

Landskrona

Sista ansökan

2023-01-12

Hermods grundades 1898 och är ett av Sveriges äldsta utbildningsföretag. Våra gymnasie- och vuxenutbildningar samt yrkeshögskolor hjälper årligen cirka 70 000 studerande och deltagare med utbildning och jobbmatchning.

Hermods är en del av AcadeMedia, norra Europas största utbildningsföretag.

Ditt uppdrag 

Hermods bedriver sfi-utbildning i Landskrona sedan hösten 2021. Vi expanderar och söker nu en kollega som vill fortsätta utveckla verksamheten tillsammans med ledning och stödfunktioner. Hos oss är du med och skapar möjligheter för våra elever att nå sina mål och bidra till en positiv samhällsutveckling. 

Vi söker dig som är legitimerad lärare och behörig att undervisa i sfi. Vi har undervisning i alla studievägar på dag- och kvällstid samt distans. Vi arbetar med tydlig inriktning mot elevernas framtida yrkesliv. 

Du kommer att arbeta enligt Hermods pedagogiska modell och i vår digitala lärplattform, så det är viktigt att du trivs att skapa och arbeta med struktur såväl analogt som digitalt . 

Vi erbjuder dig

Hermods erbjuder dig en stimulerande arbetsplats där du ges goda möjligheter att utvecklas i din yrkesroll. Hermods driver flera  sfi-verksamheter i Skåne och kollegial samverkan en självklarhet för oss.

Alla som har en hel- eller deltidsanställning hos oss får tillgång till vår förmånswebb Benify som ger dig rabatter hos stora och välkända varumärken.  Du kan också få oberoende pensionsrådgivning, utnyttja friskvårdsbidrag samt göra brutto- och nettolöneavdrag vid köp av utvalda produkter. 

Det här söker vi

Du kommer befinna dig i en dynamisk verksamhet. Du som söker tjänsten är driven, flexibel och utvecklingsinriktad.  Du är självständig och professionell i ditt arbete.  Du uppskattar när ditt arbete är varierat och när du löser uppkomna situationer med våra elevers bästa för ögonen. Det är viktigt att du har en god vana att arbeta med digitala verktyg och att du ser dokumentation som en betydelsefull del av läraruppdraget.

Kvalifikationer

Vi söker dig som är legitimerad lärare med behörighet i sfi. Bifoga din lärarlegitimation och behörighetsförteckning.

Anställning

Vi söker dig som är intresserad av en hel- eller deltidstjänst. Vi tillämpar kollektivavtal mellan Almega Utbildningsföretag/Tjänsteförbunden och fackförbunden Unionen.

Välkommen med din ansökan. Urval och intervjuer kommer att ske löpande. Tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum. Sök tjänsten via länken nedan. Vi tar inte emot ansökan via e-post.

Om du har frågor angående tjänsten är du välkommen att kontakta:

Rektor Ursula Eldh, Hermods Sfi Landskrona telefon 010-1421010

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!